تبلیغات
جلال طاهری - اینترنت فصل سوم و چهارم
 
جلال طاهری
افزایش دسترسی مردم به اینترنت
درباره وبلاگ


هم اكنون مردم به اینترنت اعتماد ندارند و هدف ما اعتماد دادن به مردم است

مدیر وبلاگ : جلال طاهری
نویسندگان
نظرسنجی
شما به کدام یک از زمینه های علمی زیر علاقه ی بیشتری داریدفصل سوم

 

 

استفاده از موتورهای جستجو[1]

 

مقدمه:

همانطور كه گفته شد، برای وارد شدن به هر سایت اینترنت باید آدرس آن را داشت. حال فرض كنید به دنبال سایتی می‌گردید كه آدرس آن را ندارید. مثلاً می‌خواهیم در مورد كشور كانادا اطلاعاتی بدست آوریم، از كجا می‌توان آدرس یك سایت كه اطلاعاتی در مورد كانادا دارد بدست آورد؟ در ضمن حجم اطلاعات در اینترنت آنقدر زیاد است كه نمی‌توان تك تك سایتها را جهت یافتن صفحه مورد نظر مرور كرد.

برای حل این مشكل سایتهایی در اینترنت وجود دارند كه می‌توان به سادگی از آنها خواست به دنبال مطلب مورد نظر ما بگردند و آنها با سرعتی بسیار زیاد آدرس تعداد زیادی سایت كه با مطلب درخواست شده مطابقت دارند را نمایش می‌دهند.

موتورهای جستجو هر چند روز یكبار بوسیلة برنامه‌هایی خاص سایتهای اینترنت را جستجو می‌كنند و مطالب پیدا شده را طبقه بندی می‌كنند و نام سایتهای پیدا شده را همانند دفتر تلفن (مثلاً بر اساس حروف الفبا) ذخیره می‌كنند.[2] علت سرعت بسیار زیاد آنها نیز همین است كه هنگامی كه شما یك موضوع را برای جستجو وارد می‌كنید، این موتورها تمامی صفحات را به دنبال مطلب شما نمی‌گردند بلكه بر اساس حروف وارد شده در قسمت جستجو، و با استفاده از طبقه‌بندی كه قبلاً توضیح داده شد، مستقیماً به سراغ آن صفحاتی می‌روند كه این كلمات درون آنها وجود دارد.

سایتهای بسیار زیادی برای جستجو در اینترنت وجود دارند اما ما ابتدا معروفترین و بهترین آنها را در اینجا شرح می‌دهیم و سپس به شرح و طرز كار هركدام می‌پردازیم:

 

‎‎Yahoo!:[3] سایت یاهو در واقع یك موتور جستجو نیست بلكه در این سایت انسانها (كارمندان یاهو) به جای برنامه‌ها به جستجوی صفحات جدید می‌گردند و سایتهایی را كه جدید پیدا می‌كنند به لیست یاهو اضافه می‌كنند. این روش باعث می‌شود كه بسیاری از سایتهای طبقه‌بندی شده مطالب دقیقتری داشته باشند، زیرا طبقه‌بندی انسانها به هرجهت از نرم‌افزارها بهتر است. اما همین مطلب باعث می‌شود كه سایتهای كمتری بوسیله یاهو طبقه‌بندی شود. یاهو برای رفع این مشكل از تعدادی موتور جستجوی واقعی برای جستجوی بهتر استفاده می‌كند.

 

Altavista: این سایت یكی از معروفترین و قدیمی‌ترین موتورهای جستجو می‌باشد. از امكانات این سایت كه بسیار قابل توجه است می‌توان به ترجمة همزمان متون اشاره كرد. این سایت می‌تواند سایتهایی كه به زبانهای دیگر نوشته شده‌اند را به یكدیگر ترجمه كند. تعداد زبانها محدود است و فارسی نیز پشتیبانی نمی‌شود. با اینحال بسیاری اوقات یك سایت خوب پیدا می‌شود كه به زبانی مثلاً فرانسه است و می‌توان این سایت را به سادگی به انگلیسی ترجمه كرد.

 

Google: یكی از بهترین و سریعترین موتورهای جستجو می‌باشد. بسیاری از سایتهای اینترنت از جمله 2 سایت Yahoo و Altavista برای تامین مالی خویش از تبلیغ استفاده می‌كنند. اما سایت  Google تقریباً از هیچ تبلیغی در صفحه‌های خود استفاده نمی‌كند و همین امر باعث سرعت بسیار زیاد آن شده است. اخیراً این سایت را می‌توان به زبانهای مختلف مشاهده كرد، حتی زبانهای مثل عربی نیز در میان زبانهای آن دیده می‌شود. جالب اینكه این سایت از افرادی كه بخواهند سایت را به زبانهای محلی خود ترجمه كنند دعوت به همكاری می‌كند. (مثلاً فارسی). این سایت نیز اخیراً سایتها به زبانهای مختلف را به یكدیگر ترجمه می‌كند.

 

شروع به كار با Yahoo!:

1

سایت یاهو در آدرس www.yahoo.com قرار دارد.

3

در عكس روبرو نمونه‌ای از سایت یاهو را می‌بینید.

در این سایت قسمتهای مختلف به شرح زیر می‌باشند:

1-      ابزارهای یاهو

2-      جستجوی یاهو

3-      تبلیغ‌های یاهو

4-    

3

2

6

4

6

5

 خبرهای مهم

5-      طبقه‌بندی‌های یاهو

6-      بخشهایی برگزیده از یاهو

 

طریقة جستجو در Yahoo: در یاهو كافی است كلمه یا كلماتی را كه در مورد آنها اطلاعاتی می‌خواهید در كادر خالی در قسمت شماره 2 وارد كرده و دكمة Search را فشار دهید. (مثلاً iran movies به دنبال سایتهایی می‌گردد كه اطلاعاتی درمورد فیلمهای ایرانی داشته باشند. اگر هیچ سایتی پیدا نشود كه هر دو كلمه در آن وجود داشته باشد، سایتهایی را نشان می‌دهد كه حداقل یكی از این كلمات در آن وجود داشته باشد.)

می‌توان یاهو را مجبور كرد كه كلمة جستجو شده حتماً در سایت پیدا شده وجود داشته باشد. برای اینكار قبل از هر كلمه یك علامت + قرار می‌دهیم. (مثلاً +iran +movies به دنبال سایتهایی می‌گردد كه هر دو كلمه حتماً در آنها وجود داشته باشد.

با به كار بردن علامت – به یاهو می‌فهمانیم كه به دنبال سایتهایی بگردد كه كلمة ذكر شده در آن وجود نداشته باشد. (مثلاً با وارد كردن عبارت (+iran +movies -oscar به دنبال سایتهایی می‌گردیم كه عبارت oscar در آنها ذكر نشده باشد، اما دو كلمة iran و movies به هر تركیب ممكن در آن وجود داشته باشد.

در یاهو می‌توان به دنبال یك عبارت خاص گشت. این عبارت لزوماً نباید از یك كلمه تشكیل شده باشد. بلكه حتی می‌تواند یك جمله باشد. مثلاً می‌توان به دنبال"First Iranian Movies" گشت. همانطور كه می‌بینید این عبارت را در بین دو " قرار داده‌ایم تا به یاهو نشان دهیم كه ما دقیقاً به دنبال همین عبارت می‌گردیم.

 

Altavista: سایت Altavista در آدرس www.altavista.com قرار دارد.

جهت سهولت كار می‌توان آدرس www.av.com  را بجای آدرس سایت وارد كرد.

 

طریقه جستجو در Altavista: برای جستجو در این سایت می‌توان به سادگی كلماتی را كه فكر می‌كنید مربوط به مطلب موردنظرتان است را با یك فاصله از هم جدا كرد. هر چه تعداد كلمات مربوطه بیشتر باشد Altavista هوشمندانه سعی در پیدا كردن صفحاتی می‌كند كه هرچه بیشتر به مطلب شما نزدیك باشد.

در این سایت نیز تمامی قواعدی كه برای Yahoo ذكر شد صدق می‌كند، یعنی می‌توان كلماتی را كه حتماً می‌خواهیم در سایت یافت شده موجود باشد را با علامت + و كلماتی را كه نمی‌خواهیم در صفحاتی كه پیدا می‌شود موجود باشد را با علامت – از هم جدا می‌كنیم. عبارات را نیز می‌توان درون “  قرار داد تا Altavista دقیقاً به دنبال همین عبارت بگردد. علاوه بر مطالب فوق می‌توان از یكی از امكانات جالب Altavista استفاده از * به‌جای حروفی است كه تلفظ دقیق آنها را نمی‌دانیم. خود سایت به دنبال كلماتی می‌گردد كه به‌جای * كلماتی با معنا یافت شود. مثلاً فرض كنید املای صحیح كلمه University را نمی‌دانیم. فراموش كرده‌ایم كه آیا این كلمه با S نوشته می‌شود و یا با C.

می‌توان در Altavista به دنبال عبارت univer*ity گشت.

 

Google: سایت Google در آدرس www.google.com  قرار دارد. همانطور كه گفته شد، این سایت به دلیل عدم استفاده از تبلیغ و سرعت بالا، یكی از محبوبترین موتورهای جستجو می‌باشد.

 

طریقه جستجو در Google: در این سایت نیز همانند دو سایت Yahoo و Altavista می‌توان از + و – و “  استفاده كرد. (* قابل استفاده نیست.)

در Google تنها صفحاتی پیدا خواهد شد كه تمامی كلمات ذكر شده در جستجوی شما در آن وجود داشته باشد.

حروف كوچك و بزرگ برای Google تفاوتی نخواهد داشت.

 

و غیره...: تعداد موتورهای جستجو بسیار زیاد است و هر روز نیز به تعداد آنها افزوده می‌شود. طرز كار اكثر آنها نیز یكسان است. (تفاوتهای جزئی را می‌توان با مراجعه به خود سایت و در قسمت Help سایت یافت.)

از موتورهای جستجوی دیگر می‌توان به www.lycos.com و www.goto.com  و www.hotbot.com  و از موتورهای جستجوی فارسی می‌توان به www.gooya.com  اشاره كرد.

 

فصل چهارم

 

 

طریقة ارتباط با اینترنت

 

نیازها:

جهت اتصال به اینترنت به موارد زیر نیاز دارید:

1-     یك كامپیوتر شخصی كه یكی از ویندوزهای 95 – 98 – ME و یا ویندوزهای 2000 یا ویندوز XP را داشته باشد نیاز دارید.

2-      یك خط تلفن

3-     یك مودم جهت ارتباط از طریق خط تلفن

4-     یك حساب اینترنتی كه باید خریداری شود. ( به سادگی می‌توان یك كارت 5 یا 10 ساعته اینترنت از فروشگاههای كامپیوتری خریداری كرد.)

 

خط تلفن

محل ورودی مودم با علامت Line

نمایی فرضی از پشت كامپیوتر

شروع:

1- ابتدا خط تلفن را به ورودی مودم در پشت كامپیوتر كه با علامت Line مشخص شده‌است متصل كنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

2-     در ویندوزهای 95 و 98 در My Computer گزینه‌ای به نام Dial-Up Networking وجود دارد. (این گزینه در ویندوز ME در My Computer>Control Panel>Dial-up Networking قرار دارد)

3-      با دو بار فشردن دكمه چپ ماوس بر روی گزینه Make New Connection كادر Make New Connection  ظاهر می‌شود.

 

توجه: در صورتیكه این عمل را برای اولین بار انجام می‌دهید، ممكن است صفحه روبرو نیز ظاهر شود:

از لیست كشورها IRAN را انتخاب كنید.

در قسمت كد شهر، كد شهر محل اقامت خود را وارد كنید.

اگر در منطقه شما شماره‌گیری سریع از طرف مخابرات پشتیبانی می‌شود گزینه Tone و در غیر این صورت گزینه‌ Palse را انتخاب كنید.

4-     در قسمت نام، نام شركتی را كه از آن شركت حساب اینترنتی خریداری كرده‌اید وارد كنید ( این یك نام فرضی است، در صورت تمایل می‌توان عبارت موجود در كادر را به همان شكل باقی گذاشت) و دكمه Next را انتخاب كنید.

5-      در كادر بعدی شماره شبكه را وارد كرده دكمه Next را انتخاب كنید.

6-     در كادر بعد دكمه Finish ار انتخاب كنید.

7-      حال در قسمت Dial-up Networking شما یك گزینه جدید با نامی كه در قسمت 4 وارد كرده‌اید تشكیل شده است. با دكمه چپ ماوس 2 بار بر روی آن كلیك كنید.

 

 

 


8-      كادر Connect to ظاهر می‌شود. در این كادر Username و Password خود را وارد كنید.  (Username و Password را شركتی كه از او حساب اینترنتی خریداری می‌كنید به شما اعلام می‌كند.) و دكمه Connect را انتخاب كنید.

 

 

9-      كادر  Connecting to My Connection ظاهر می‌شود. در این قسمت شماره‌ای كه در قسمت 5 وارد كرده‌اید به طور خودكار شماره‌گیری می‌شود و پس از چند ثانیه صداهای مخصوصی را خواهید شنید كه و در صورتی كه همه چیز به درستی انجام شده باشد كادر روبرو را خواهید دید. شما به اینترنت متصل شده‌اید و می‌توانید با انتخاب Internet Explorer  از سایتهای مختلف دیدن كنید. (فصل اول)

 

10-   برای قطع ارتباط از اینترنت كافی است 2 بار بر روی شكل كامپیوترها كنار ساعت كلیك كرده و در كادر باز شده دكمه Disconnect را انتخاب كرد.

تمام شد...

 

مرتضی ظفری پاییز 1380 تهران[1] Search Engine 

[2] Index

[3] افراد بسیاری سوال می‌كنند كه Yahoo به چه معناست؟ آیا همان معنای یا- هو در لغت درویشان است. باید گفت در زبان انگلیسی Yahoo یكی از ادات صوت است و موقعی استفاده می‌شود كه شخص بسیار خوشحال باشد یا به یك موفقیت بزرگ دست پیدا كرده باشد. (در فارسی تقریباً معادل «آخ جون» می‌باشد.)

 


پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
چت روم

Menu


webkaran

----------
yahoo!
----------
Google
----------
Ask

رتبه سنج گوگل