تبلیغات
جلال طاهری - اینترنت فصل اول و دوم
 
جلال طاهری
افزایش دسترسی مردم به اینترنت
درباره وبلاگ


هم اكنون مردم به اینترنت اعتماد ندارند و هدف ما اعتماد دادن به مردم است

مدیر وبلاگ : جلال طاهری
نویسندگان
نظرسنجی
شما به کدام یک از زمینه های علمی زیر علاقه ی بیشتری دارید 

 

 

 

فصل اول

 

 

مقدمه

 

 

اینترنت چیست؟

 

هنگامی كه دو و یا چند كامپیوتر را بوسیله دستگاهی به یكدیگر متصل كنند و این كامپیوتر‌ها بتوانند به یكدیگر اطلاعات ارسال كنند، در اصطلاح به آن یك شبكه كامپیوتری[1] می‌گویند. ساده‌ترین شبكه كامپیوتری را می‌توان بوسیله متصل كردن یك كابل مخصوص  به  دو كامپیوتر كه در كنار یكدیگر قرار دارند تشكیل داد. اگر فاصله این كامپیوتر‌ها زیادتر شود می‌توان طول سیمها را زیاد كرد مثلاً می‌توان بوسیلة كشیدن كابل به نقاط مختلف یك شهر یك شبكه محلی[2] تشكیل داد. اما در عمل به جایی می‌رسیم كه دو كامپیوتر كه لازم است با یكدیگر ارتباط داشته باشند در فاصلة بسیار زیادی قرار دارند و دیگر امكان كشیدن كابل از یك كامپیوتر به كامپیوتر دیگر میسر نیست. راه حل این مشكل مرتبط ساختن این شبكه‌ها به یكدیگر می‌باشد. (به جای متصل كردن هر كامپیوتر به یك كامپیوتر دیگر).

 در واقع اینترنت[3] از به هم پیوستن چندین شبكه كوچك محلی به یكدیگر بوجود آمده است.

 

مرتبط ساختن دو شبكه محلی به یكدیگر

                        یك شبكه محلی

 

                    یك شبكه محلی

 

 

 

 

 

  

كاربردهای اینترنت:

 

امروزه كاربردهای اینترنت آنچنان گسترده شده كه نمی‌توان تمامی كاربرد‌های آن را برشمرد. چندان عجیب نیست اگر بگوییم بزودی اینترنت یكی از اجزای ضروری زندگی انسانها می‌شود. در گذشته، پست به علت ارزان بودن آن بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما مدت زمان دریافت نامه توسط گیرنده بسیار زیاد بود. اكنون می‌توان به سادگی متنی را تایپ كرده و با فشار یك دكمه آن را برای شخص دیگری در دورترین نقطه كره زمین ارسال كرد و آن شخص نیز نامه را در كمتر از چند لحظه دریافت كند. اكنون حتی بدون اینكه از منزل خود خارج شوید می‌توانید كالایی را از یك شركت مثلاً در ژاپن خریداری كنید. می‌توانید بجای رفتن به كتابخانه برای تحقیق پایان‌نامه تحصیلی خود چندین كتابخانه معتبر دنیا را با سرعت بسیار جستجو كنید و از میان انبوه مطالبی كه ممكن است خواندن همة آنها عمر نوح طلب كند، مطلب مورد نظر را بلافاصله پیدا كنید. می‌توان: از آخرین اخبار، به طور زنده آگاه شد. جدیدترین قیمت انواع محصولات كشاورزی، صنعتی را مشاهده كرد. آخرین شماره مجله یا روزنامه مورد علاقه را قبل از اینكه حتی چاپ شود، خواند. با هزینة بسیار اندك با افراد خارج از كشور تماس تلفنی گرفت. آخرین نرم‌افزارهای روز دنیا را دریافت كرد. بعضی از موسسات حتی به شما اجازه می‌دهند در كلاسهای آنها ثبت نام كنید و در پای كامپیوتر درس مورد علاقه خود را خوانده و مدارك دانشگاهی معتبری نیز دریافت كنید. شما می‌توانید با یك تبلیغ ساده در سراسر جهان برای كالا یا خدمات خود بازار فروش خوبی پیدا كنید. می‌توانید در زمینه یك موضوع خاص با افراد مختلف وارد بحث شوید. این افراد ممكن است از هركجای جهان در این بحث شركت كنند مثلاً ممكن است شخصی از ایران، كشاورزی در استرالیا، و شخصی بیكار در یك هواپیمای بویینگ بر فراز اقیانوس آرام با یكدیگر در مورد موضوعی شروع به گفتگو كنند. و می‌توان...

 

اصطلاحات اینترنت:

 

سایت[4] (پایگاه): سایت را می‌توان به یك كتاب تشبیه كرد، با این تفاوت كه سایت كتابی است كه می‌تواند صدا، موسیقی، تصاویر متحرك و... داشته باشد. یك سایت این مجموعة نوشته‌ها و تصاویر و... را در كنار هم گرد می‌آورند. هر سایت معمولاً از چند صفحه تشكیل شده است. تصویر مقابل یك سایت را نشان می‌دهد.

این سایت تاریخچه مختصری از زندگی مورس مخترع تلگراف را همراه با عكس وی و اولین دستگاه تلگراف نشان می‌دهد. همانطور كه می‌بینید نوشته‌ها در كنار عكسها قرار گرفته اند. و همانند یك كتاب مطلبی را توضیح می‌دهند.

 

پیوند یا حلقه[5]:

اگر دقت كنید زیر قسمتی از نوشته خط كشیده شده است. درصورتی كه ماوس را بر روی این خط منتقل كنید فلش ماوس به یك دست تبدیل می‌شود و می‌توان با یكبار فشاردادن كلید سمت چپ ماوس، به صفحة دیگری منتقل شویم. از نوشته زیر ماوس برمی‌آید كه به صفحه‌ای كه منتقل می‌شویم اطلاعات بیشتری در مورد ساموئل مورس به ما ارایه می‌كند.

به این كلامات یا جملات كه زیر آنها خط كشیده شده و با فشار دكمه چپ ماوس برروی آنها به صفحة دیگری منتقل می‌شویم یك پیوند یا حلقه گفته می‌شود.

در حالت كلی هرگاه فلش ماوس به دست تبدیل شد با یكبار فشردن كلید سمت چپ ماوس به صفحة دیگری می‌رویم  ویا صفحة جدیدی باز می‌شود.

 

آدرس سایتها: برای دسترسی به هر سایت باید آدرس آن را داشت درست مانند شماره مرجع در یك كتابخانه. برای اینكه سایت مورد نظر را ببینیم باید آدرس آن را داشته باشیم[6].

به عنوان مثال آدرس سایت شبكه خبری CNN به صورت: www.cnn.com  می‌باشد.

معمولاً آدرس سایتها در اینترنت از سه قسمت تشكیل شده است.

در مثال بالا این سه قسمت عبارتند از: www , cnn , com كه هر قسمت از قسمت بعدی با یك نقطه ( . ) جدا شده است.

قسمت اول آدرس معمولاً ثابت است و www. ابتدای اكثر سایتها را تشكیل می‌دهد.

قسمت دوم ( cnn ) نام سایت می‌باشد. ( دقیقاً همانند نام یك كتاب كه معمولاً متناسب با محتویات داخل آن انتخاب می‌شود.)

قسمت سوم پسوندی است كه نوع سایت را نشان می‌دهد. این پسوند طبق یك طبقه‌بندی قدیمی قرار بود نشان دهنده محتویات سایت باشد و سایت شركتها به .com  (مخفف شركت یا Company) سایت سازمانها و نهادها به .org (مخفف سازمان یا Organization) سایت دانشگاهها و موسسات آموزشی به .edu (مخفف Education) و... ختم شود، اما در عمل امروزه این قاعده چندان رعایت نمی‌شود.

اكثر كشورها برای خود پسوند‌های جاگانه‌ای دارند. مثلاً پسوند ایران .ir پسوند ژاپن .jp پسوند روسیه .ru و... است. به عنوان مثال هر شركت ایرانی می‌تواند آدرسی به صورت .irنام شركتwww. داشته باشد، اما این قانون نیز رعایت نمی‌گردد. (نه تنها در ایران بلكه در اغلب كشورها، مردم سایتهایی كه پسوند .com داشته باشند را ترجیح می‌دهند.)

همانطور كه گفته شد، هر سایت می‌تواند از چندین صفحه تشكیل شده باشد. آدرس این صفحات كه در واقع زیرمجموعه‌ای از سایت اصلی هستند، با علامت (  \) از هم جدا می‌شوند. (مثلاً صفحه اخبار سایت cnn در آدرس www.cnn.com\news  قرار دارد.)

چگونگی بدست آوردن این آدرسها و كاربرد آنها را در فصل بعد خواهید دید.

 

رمز عبور (كلمة عبور) [7]: بعضی از سایتها برای جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز به اطلاعات، از رمز عبور استفاده می‌كنند (مثل اطلاعات محرمانه اقتصادی یك شركت) و فقط افرادی كه رمز عبور صحیح را داشته باشند می‌توانند از این سایت دیدن كنند.

 

Download: به عمل دریافت فایل از اینترنت Download می‌گویند. در اینترنت می‌توان آخرین نسخه برنامه‌های مورد علاقه خود را پیدا كرد و آنها را Download كرد.

 


 

 

 

فصل دوم

 

 

به اینترنت خوش‌آمدید.

 

شروع كار:

 

در این فصل فرض می‌كنیم امكانات شما برای ارتباط با اینترنت از هر نظر آماده است و شما به اینترنت متصل[8] شده‌اید.[9]

 

بر روی صفحة اصلی ویندوز گزینه‌ای به نام Internet Explorer وجود دارد.

ماوس را بر روی این گزینه برده و دوبار دكمه چپ ماوس را سریعاً و پشت سرهم فشار دهید.

2 بار سریع و بدون فاصله بر روی این علامت كلید سمت چپ ماوس را قشار دهید.

 

 

 

 

2-

1-
صفحة Internet Explorer باز می‌شود. می‌توان نوشته‌های قسمت آدرس Address را پاك كرد و آدرس یك سایت را به جای آن نوشت و سپس كلید Enter را فشار داد. اگر همه چیز درست باشد شما به صفحة مورد نظر وارد می‌شوید. برای شروع سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی را برگزیده‌ایم.

3-

سایت خبرگزاری در آدرس www.irna.com  قرار دارد.

در قسمت آدرس نوشته‌های دیگر را پاك كرده و آدرس سایت ایرنا را تایپ كرده و كلید Enter را فشار دهید.

(1)

تبریك می‌گویم شما وارد یك صفحه اینترنت شده‌اید.

توجه كنید كه هركجا كه فلش ماوس به دست تبدیل می‌شود، می‌توانید با فشردن كلید چپ ماوس به صفحه دیگری بروید.

در این قسمت عنوان سایت نشان داده می‌شود.

(مطالب موجود در صفحة ایرنا-  خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران -  هر روز تعویض می‌گردد. صفحه‌ای كه شما خواهید دید با این صفحه متفاوت خواهد بود.)

 


 

كار با Internet Explorer :

در این قسمت آدرس سایت نشان داده می‌شود.

 


 

در یك نگاه كلی به سایت نكات زیر قابل توجه است.

1-     در نوار عنوان، نام و عنوان كامل سایت نوشته شده است.

2-     در نوار آدرس، آدرس سایت نوشته شده است. البته این آدرس كمی با آنچه ما وارد كرده بودیم تفاوت دارد. این آدرس كامل سایت است، http//:www.irna.com (می‌توانستیم این آدرس را به جای آدرس www.irna.com تایپ كنیم. در عمل تفاوتی بین دو آدرس وجود ندارد، فقط وارد كردن آدرس اول ساده‌تر وكوتاهتر است.)

3-     در قسمت بالای Internet Explorer تعدادی دكمه وجود دارد كه كاربرد مهمترین آنها را در زیر شرح می‌دهیم:

 

 

 

 

دكمه‌های Back و Forward: در صورتیكه شما از صفحات دیگر یك سایت دیدن كرده باشید، این دكمه‌ها فعال می‌شوند و می‌توانید با كمك دكمة Back صفحة قبلی را كه دیده‌اید مجدداً ببینید. برای مشاهدة صفحة ماقبل آخر باید دوباره دكمهBack   را فشرد. (این عمل را می‌توان به تناوب تكرار كرد تا به اولین صفحة مشاهده شده برسید.) اگر بخواهید صفحه‌ای را كه قبل از فشردن دكمه Back می‌دیدید، مجدداً ببینید باید دكمه Forward را انتخاب كنید. (این عمل نیز می‌تواند تا رسیدن به آخرین صفحه تكرار شود.)

در كنار هر‌كدام از دكمه‌های Back و Forward یك فلش كوچك روبه پایین وجود دارد كه با فشردن آنها لیستی از صفحاتی كه قبلاً در آنها بوده‌اید به نمایش در می‌آید و می‌توان با انتخاب صفحه دلخواه از لیست به آن صفحه رفت.

 

دكمه STOP: ممكن  است هنگامی كه یك صفحه در حال باز شدن است، از ادامة كار منصرف شوید، می‌توان با فشردن دكمه Stop از ادامه كار جلوگیری كرد. در این صورت بقیه صفحه نمایش داده نمی‌شود و فقط آن مقدار از صفحه كه تا‌به‌حال دریافت شده دیده می‌شود.

 

دكمه Refresh: ممكن است بنا به دلایلی محتویات یك سایت به درستی نمایش داده نشود (مثلاً قطع شدن ارتباط اینترنت) می‌توان با فشردن این دكمه محتویات صفحه را مجدداً دریافت كرد. (این عمل درست مانند این است كه آدرس سایت مورد نظر را مجدداً وارد كرده و كلید Enter را بزنید.)

دكمه Home: در برنامة Internet Explorer معمولاً یك سایت به عنوان صفحة شروع قرار می‌گیرد. و بلافاصله پس از باز شدن Internet Explorer این صفحه به نمایش در می‌آید. این صفحه را می‌توان در منوی Tools Internet Options و كادر Address  با آدرس مورد نظر تعویض كرد.


 

 

 


پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
چت روم

Menu


webkaran

----------
yahoo!
----------
Google
----------
Ask

رتبه سنج گوگل